
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 2 MHz |
| Type | DC DC Controller |
| Output Voltage | 72 V |
| Max Supply Voltage | 75 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Quiescent Current | 2 mA |
| High Level Output Current | 35 µA |
| Low Level Output Current | 35 µA |
| Topology | Buck-Boost, SEPIC, Boost |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | Analog, PWM |
| Min Output Voltage | 3 V |
| Max Output Voltage | 72 V |
| Number of Segments | 3 |
| Internal Switch | No |
Stock: 164
Distributors
pcbx
Unit Price$3.15917
Ext.Price$3.15917
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.15917 | $3.15917 |
| 10 | $2.79245 | $27.92450 |
| 25 | $2.64725 | $66.18125 |
| 50 | $2.50960 | $125.48000 |
| 100 | $2.37912 | $237.91200 |
| 300 | $2.33352 | $700.05600 |
| 500 | $2.28881 | $1144.40500 |
| 1000 | $2.25050 | $2250.50000 |
